Zašto više ne vjerujem (toliko) online recenzijama?
Blogeri nikad neće ocrniti neki proizvod jer žele stalno primati besplatno druge. Beauty blogerima baš nikako ne vjerujem!
Prije nekoliko godina Lush Hrvatska stigao je na naše tržište. Marketing je radio svoje, no odgovorni su znali da je bitno potencijalne kupce što prije upoznati s njihovim proizvodima, a da će reklama učiniti tek dio posla. Trebala su im iskustva drugih korisnika koji bi uvjerili druge da kupe njihove proizvode. Najlakši način je bio taj da „kupe“ recenzije proizvoda. Svakom čiji je komentar bude objavljen ispod nekog proizvoda na Lushovoj hrvatskoj web trgovini obećan je poklon bon u vrijednost xy kuna.
Recenziju proizvoda napisala sam i ja, iako do tad nisam probala baš nijedan Lushov proizvod. No htjela sam ih probati. Na kraju je ispalo da sam dobila neko besplatno mazanje u njihovoj trgovini, što mi je bilo bezveze. No takva je bila i moja recenzija – bezvezna, lažna. Baš kao što su takve recenzije modnih, beauty i gastro blogerica, koje znaju da ne smiju ocrniti neki brend ili proizvod jer u protivnom više neće dobivati druge proizvode besplatno.
Ako napišu nešto negativno, i drugi će se bojati istog tretmana pa će „problematičnu“ blogericu radije izbjegavati. Zato je blogerima i blogericama uvijek sve super, sve divno stoji, odmah bi to kupili i sami, a ako im se nešto baš jako ne svidi, napišu da „nije baš moj stil, ali super je većini cura“ ili da „ova nijansa ne odgovara mom tenu, ali svakako će probati drugu.“
Već smo ranije pisali o tome kako je većina recenzija na internetu lažna, kao i o tome da se Amazon odlučio obračunati s nekim lažnim recenzentima, iako je to vjerojatno bio više PR potez da pokaže kako je koh njih sve istinito, i kako oni brinu o kvaliteti komentara. U stvarnosti je dosta teško napraviti razliku između lažnih i pravih komentara, barem u slučaju kada su dozvoljene neprovjerene recenzije – one koje nisu omogućene samo kupcima proizvoda s dotične web stranice, nego svima koji su ikad igdje kupili taj proizvod. Booking.com nema neprovjerene recenzije, Tripadvisor ima. I što mislite gdje ljudi idu prvo čitati recenzije? Na Tripadvisor, koji ima na milijune više komentara.
Neprovjerene recenzije na Tripadvisoru su normalna pojava, jer osim hotela, tamo možete komentirati restorane, kafiće ili znamenitosti za koje ne trebate kupiti ulaznicu putem Tripadvisora pa ne postoji zapravo valjan način da se provjeri jeste li vi zapravo doživjeli to iskustvo iz komentara.
Kako bilo, internet se ne može pobijediti. Možete platiti desetke recenzenata, no pojavit će se pravi korisnici koji će ostaviti istinitu recenziju. Stoga je zapravo bitno da kopate po komentarima, da odete na 3. stranicu recenzija na Amazonu, da čitate prvo „most recent“ ili najsvježije komentare jer su oni plaćeni uglavnom na vrhu (postavljeni među prvima, dobili dosta lajkova drugih i popeli se na vrh komentara). Dobra je praksa otići i na Facebook stranice brenda da vidite možda neke komentare drugih korisnike koje tvrtka nije skrila.
Kako god bilo, čitajte recenzije, no ne vjerujte svemu što piše na internetu, posebice ako zvuči predobro da bi bilo istinito.