Troši na druge i budi sretan čovjek
Kažu da je ljubav jedina stvar koja se umnožava ako se dijeli. A ja kažem da mnoge stvari koje čovjek dijeli umnožavaju ljubav.
Mantra mnogih life coucheva (nisu to životni kaučevi, kako im se vole rugati, već stručnjaci za bolji život) jest da sreća nije u novcima, nego u kvaliteti naših odnosa s drugim ljudima. Ti odnosi određuju jesmo li sretni ili ne. Upravo iz tog razloga neke siromašnije zemlje imaju veći indeks sreće od daleko naprednijih i bogatijih zemalja, samo zato jer drugačije percipiraju sreću, jer drugačije žive. A to je u zajednici. Gdje misle i vode brigu jedni o drugima.
Gotovo sve što čovjek radi, a što poboljšava odnose s drugim ljudima, čini čovjeka sretnim. Čak i potrošnja novca. Ne treba tu previše mudrovati, kad su to već dokazala brojna istraživanja poput ovog.
Zašto trošenje novca na druge ljude pridonosi psihičkom zdravlju osobe?
Prvo, trošenje novca na druge ljude oko nas pozitivno utječe na odnose s ljudima, a kvalitetne veze s drugima itekako su važne za psihičko stanje pojedinca. Mi smo socijalne osobe, stvorene da budemo u interakciji s drugima, a ako to izostane, nastupaju brojna stanja, među kojima je i teška depresija. Jednostavno, čovjek prirodno teži tome da bude prihvaćen. A drugi bolje prihvaćaju one koji su široka srca i još šire ruke, od osoba koje misle samo na sebe. Uostalom, zar biste se i vi družili s nekim sebičnim i po pitanju dijeljenja emocija i materijalnih stvari? Naravno da se privrženost ne kupuje novcem, barem ne bi tako trebalo biti, no iznenadni trenuci pažnje iskazani kroz poklon koji primatelju mnogo znače pojačat će vezu između darivatelja i primatelja. Primjerice, ako vaš prijatelj, poput mog, skuplja sve stripove Mr.No u hrvatskom izdanju s debelim koricama, a nedostaje mu samo onaj 64. broj koji se rasprodao i ne može ga pronaći niti za kupiti, zar ne bi cijenio činjenicu što ste se vi potrudili kupiti mu baš taj primjerak za njega? Čak i ako nije Božić ili rođendan? Trošak da nekog razveselite najviše na svijetu može zaista biti ispod 200 kuna. Nekad se radi o o 20 kuna.
Upravo manji pokloni, ali češći, produbit će vaš odnos s drugima. Jer su često spontani, i često neponovljivi. Ako je vaš prijatelj slabijeg imovinskog stanja, možete mu ponuditi novac kao pomoć. Možda će mu biti neugodno. Ali neće mu biti neugodno ako se potrudite oko njega, počastite ga iznenada kartom za koncert, proslijedite oglase za posao ili mu pomognete na bilo koji drugi način koji mu neće direktno implicirati „ti nemaš novca.“ Manji pokloni su manje obvezujući, a obveza je često nešto neugodno u odnosima između ljudi.